Otvíráme
v LEDNU 2016

FAQ

Co je WOD?

WOD je zkratka pro Workout of the day - trénink vypsaný pro daný den.

Jaké typy pohybů/cviků budu dělat?

V první řadě se naučíš 9 základních funkčních pohybů. Poté Tě naučíme správné provedení cviků s vlastní vahou a se závažím. Používáme kettlebelly, vzpěračské osy, kotouče, gymnastické pohyby, olympijské vzpírání, medicinbaly, veslařské trenažéry a mnoho dalších.

Z čeho se skládá lekce?

Lekce jsou přibližně dlouhé 1 hodinu a 15 minut. Prvních 15 – 20 minut věnujeme zahřátí a práci na mobilitě, poté si projdeme WOD, probereme cviky a případně je upravíme individuálně, pokud je třeba. Nakonec se jede skupinový WOD (tento trvá od 5 – 25 minut). Zbytek času se věnujeme protažení, pilování nedostatků.

Jak často bych měl/a dělat CrossFit?

Programming v CrossFitu Olomouc máme od pondělí do soboty. To ovšem neznamená, že musíš cvičit 6krát týdně! Pro nové členy doporučujeme 2 dny cvičení následovány 1 dnem volna. Jakmile jsi dostatečně aklimatizovaný/á, můžeš přejít na 3 dny cvičení s 1 dnem volna a dle uvážení a konzultace s koučem i na častější.

Jak dlouho potrvá, než uvidím výsledky?

Toto opravdu záleží na tom, jak moc jsi ochotný/á makat. Ten, který je odhodlaný a chce výsledky okamžitě, jich může dosáhnout velmi rychle. Pokud jsi ochotný změnit výživu a stravovací návyky, výsledky můžeš vidět za několik týdnu. Průměrný člověk si všimne fyzické změny po 4 týdnech. Získáš více energie během dne, lepší spánek, lepší soustředění a daleko méně napětí již po pár lekcích.

Je CrossFit pro lepší zdraví, atletický výkon, hubnutí nebo lepší vzhled?

CrossFit je všestranný. Pomáhá jak zlepšit zdraví, tak atletický výkon i lepší vzhled. Vše v jednom. Ať už máš jakékoliv cíle, CrossFit ti je urychlí dosáhnout.

Musím být v kondici, než začnu s CrossFitem?

Ne. Všemu Tě naučíme sami. Budeme Tvými průvodci ve Tvém růstu a zdokonalování sama sebe od trpkého začátku po sladký konec.

Je CrossFit pouze pro atlety?

Ne. CrossFit je pro každého! Soustředíme se na funkční pohyby. To jsou takové, které jsou vlastní všem, pro každodenní lidské potřeby. Každý pohyb a každé cvičení může být upraveno dle individuální potřeby. Každému CrossFit něco přinese…dokonce i tvojí babičce.

Nebudu moc svalnatá?

Toto je ten největší strach, který ženy mají, když cvičí. Je to také důvod, proč vidíš ženy v tělocvičně převážně na kardio strojích a ne tam, kde se zvedají váhy. Ženy potřebují do tréninku zahrnout daleko více silových cviků, než muži, protože jsou ve větším riziku osteroporózy, než muži. Vaše kosti nikdy nezesílí tím, že budete každý den na eliptikalu. K vytvoření svalů je také zapotřebí testosteron. Ženy mají 1/10 testosteronu mužů, což je pro ně nemožné k vytvoření obřích svalů přirozeně. Přesvalené ženy, které můžete vidět v bodybuildingových časopisech si musí dodávat testosteron jiným způsobem, být na stravě nastavené k tomu získat sval. Slibuji, že toto se nestane. Vygooglete si “CrossFit women” a posuďte. CrossFit dá ženám ten vzhled, který chtějí. Náš program Vám pomůže spálit tuk a navýšit čistou svalovou hmotu a přijatelně zformovat postavu.

Nemůžu dělat CrossFit, protože mám problémy se zády a/ nebo koleny.

Mnoho lidí si zranilo nebo přetáhlo bedra, kolena nebo ramena atd. a bojí se je nadále cvičit. Problém je ten, že když se tyto oblasti neposílí, budou bolet pořád. Tím, že budeš cvičit jiné oblasti, vytvoříš svalovou disbalanci. Zesílíš všude jinde, ale zatím problémová partie bude slábnout a tím ve své podstatě vytváříš příležitost, že si onu oblast zraníš. CrossFit může posloužit jako rehabilitační cvičení. Přichází mnoho lidí, co nemůžou udělat správný dřep (zvednout se ze sedící polohy), mrtvý tah (deadlift, zvednout ze země nákup), tlak (press, dát něco do police nad sebou). CrossFit Ti ukáže, jak provádět pohyby denní potřeby správně a efektivně a získat zpět funkčnost.

Je CrossFit bezpečný? Slyšel/a jsem, že se můžu zranit, je to pravda?

CrossFit je bezpečný, pokud se cvičí správně. Na lekcích Start Tě naučíme správnou mechaniku pro všechny funkční pohyby a je uplatnit při cvičení, přičemž bezpečnost je naše priorita. Nejdříve Tě naučíme správnou mechaniku pohybu, pak ji budem stále opakovat a následně přidáme na intenzitě.
Uvědom si, že u jakékoliv aktivity se můžeš zranit. CrossFit je bezpečnější díky tom., že provádíme cviky, pro které je Tvé tělo stvořeno.

WODy, které vypisujete jsou moc těžké, to nikdy nedokážu.

Neměj strach, 97% lidí v naší tělocvičně také ne. WOD je sestaven tak, aby vyzval elitní atlety. Ale ten samý WOD bude upraven na úroveň Tvých schopností. Jakmile začneš, budeš cvičit upravenou verzi vypsaného WODu. Upravujeme váhy, opakování, kola a vzdálenosti, aby vše sedlo Tvým možnostem.

Jaký je rozdíl mezi cvičením v CrossFit Olomouc a u mě doma?

Nejpodstatnější část je dohled trenéra. Pokud máš u sebe erudovaného kouče, snižuješ tím o hodně riziko zranění, budeš fit daleko dříve a opravíš si špatné mechaniky pohybu, které nemůžeš nikdy na sobě vidět během tréninku, což vede k špatné formě a návykům, jež jsou velmi těžce odstranitelné v budoucnu.
Taky Ti chybí zahřátí (warm-up), vychladnutí (cool down) a hlavně sranda a zábava. Soustředíme se na warm-up a dovednosti denně. Také hodně pracujeme na mobilitě a protahování, což je vhodné pro předejití zranění. Velikánská součást CrossFitu je komunita, rodina a přátelství. Mít dobrou základnu příjemných a dobrých, pozitivně naladěných lidí okolo sebe je to nejlepší prostředí, které můžeš vůbec mít. Nejen, že Tě budou tlačit svou podporou k lepším výsledkům, ale ještě se u toho budeš bavit. Když se podíváš do obyčejného fitka, každý má svůj iPod, každý si všímá sám sebe a nebaví se s jinými. Toto vede k nudnému cvičení bez jakékoliv intenzity a případně to vede lidi k tomu, že s cvičením skončí. Pokud přijdeš do jakékoliv CrossFitové tělocvičny, tak uvidíš tu energii až u stropu, všichni se hecují a podporují a opravdu si jeden druhého všímá.

Jsem v opravdu dobé kondici a rád/a bych přeskočil/a Start a Basic lekce a rovnou se vrhl/a na Classic lekce, můžu?

NE. Neexistují žádné propustky na Classic lekce, pokud nejsi velmi zkušený CrossFitter a neprošel jsi našimi lekcemi. Vše záleží na rozhodnutí trenéra, který po vzájemné konzultaci a WODu usoudí, jestli ano či ne. Chápej, jde o Tvou bezpečnost!

Příští týden budu v Olomouci a už dělám CrossFit tak strašně moc dlouho, že dělám kipované shyby i ve snu. Můžu prosím přijít na skupinové cvičení?

Vítáme u nás zkušené CrossFittery z celého světa. Mrkni na naše stránky, rozpis lekcí a pošli nám email nebo napiš na facebooku, že přijedeš a kdy. Máme rezervační systém, aby byl ve všem pořádek, tak aby nebylo plno v Tebou vybrané lekci. Ujisti se, že jsi sdělil trenérovi své zkušenosti s CrossFitem a pokud máš nějaké omezení pohybu, disfunkce nebo jsi začátečník.